Zelovoc - Citrusy: Pomaranč

Všetky plodiny (Pomaranč)

POMARANČE


Pomaranče sú citrusové plody, ktoré majú zvyčajne oranžovú alebo červeno oranžovú farbu. Majú hrubú textúrovanú šupku a šťavnatú dužinu. Pomaranče sa pestujú v teplých tropických a subtropických oblastiach.

Sezóna pomarančov v Španielsku začína koncom októbra až začiatkom novembra. Vtedy sú k nám najbližšie a viete ich u nás konzumovať najčerstvejšie. Španielska sezóna končí a vtedy k nám pomaranče putujú z ďalekého zámoria. Odrody pomarančov sa počas sezóny niekoľkokrát menia, čo znamená, že tvar, zafarbenie, veľkosť a chuť pomarančov sa môžu líšiť každou odrodou.

Okrem priamej konzumácie sú čoraz viacej obľúbené vo forme čerstvého nápoja, buď ako čistého pomarančového džúsu alebo prísada do iných odšťavených džúsov. Dokonca existujú špeciálne odrody pomarančov na šťavu, ktoré sú spravidla menšie a šťavnatejšie a oproti bežným pomarančom majú tenkú šupku.

Odrody pomarančov: Valencia ,Navel, Navelate, White Orange, Sanguine

Medzi najobľúbenejšie odrody pomarančov patria:

Navel

Táto odroda pomarančov je charakteristická svojím tvarom, ktorý pripomína pupok, (v angličtine navel). Ich chuť je nesmierne sladká, mierne kyslastá a s veľmi jemným nádychom horkosti, vďaka čomu sú také lahodné. Sú to pomaranče bez jadierok, takže ich chuť je intenzívnejšia. Táto odroda nie je vhodná na odšťavovanie, pretože dužina neobsahuje toľko šťavy.

Navalate

Pomaranč Navelate patrí medzi najobľúbenejší a najpredávanejší pomaranč na trhu. Takto vysokú mienku si zaslúžil aj vďaka tomu, že má schopnosť konzervovať sa, čo znamená, že dokáže vydržať v perfektnom stave celé mesiace. Má veľmi sladkú chuť a dužinu bez semien, ľahko sa lúpe a je vynikajúci na výrobu šťavy. Zbiera sa od januára do marca. Okrem toho ide o pomaranče, ktoré sú vzhľadovo i farebne lákavé.

Zaujímavosť: Pomaranč je vhodný aj pre anemických ľudí, pretože jeho vitamín C podporuje vstrebávanie železa.