Zelovoc - Citrusy: Mandarínky

Všetky plodiny (Mandarínky)

MANDARÍNKY

Mandarínky patria medzi najobľúbenejšie citrusové ovocie. Kým v minulosti sme sa z nich tešili len niekoľko týždňov, v súčasnosti si ich vieme dopriať počas celého roka. Tie pravé sladké mandarínky Klementínky však začínajú dozrievať v Španielsku koncom októbra.

Mandarínky sa však používajú aj pri varení a pečení a možno z nich pripraviť marmelády alebo zaváraniny. Patria tak medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie citrusy pre svoju veľkosť, chuť a rozmanitosť.

Vedeli ste, že na to, aby mandarínka správne dozrela potrebuje chladné počasie? Ideálne teploty pre dozrievanie sú medzi 10 - 15 °C.

Mandarínky majú veľké množstvo odrôd. Medzi najobľúbenejšie odrody patrí už spomínaná Klementínka, práve kvôli výraznej sladkastej chuti, ľahkej lúpateľnosti plodu a nízkeho obsahu jadierok.


Odrody mandaríniek:

Klemenules

Táto odroda má tenkú šupku a dajú sa veľmi ľahko olúpať. Nemá jadierka a je veľmi sladká. V porovnaní s inými odrodami má odroda Klemenules najviac šťavy v dužine, čím sa stáva jednou z najobľúbenejších odrôd. Túto odrodu si môžeme vychutnať od konca októbra do decembra.

Satsuma

Plody majú sladkú chuť, bohatú arómu a málo semien. Táto odroda je ľahko lúpateľná a má sýtooranžovú farbu. Doba kvitnutia je koncom jesene až do zimy

Ortanica

Začína sezónu od konca februára až do konca mája.

Nadorcott

Má zákonnú certifikáciu a vysledovateľnosť, ktorá zaručuje predaj tejto osobitnej a chránenej odrody ako prémiového ovocia. Ide o prvotriednu mandarínku. Má neskorý proces dozrievania. Vyznačuje sa veľmi jemnou dužinou a vysokým množstvom šťavy. Táto mandarínka má dobrý obsah šťavy, veľmi príjemnú, jemnú a sladkú chuť s dobre vyváženou kyslosťou. Táto mandarínka zvyčajne nemá semená, hoci ich môže obsahovať, ak sa nachádzajú v blízkosti iných stromov.

Mandarínka Nadorcott dozrieva v druhej polovici januára a končí sezónu v priebehu marca. 

Zaujímavosť: Mandarínky bojujú proti zadržiavaniu tekutín, čím uľahčujú udržanie ideálnej hmotnosti