Zelovoc - Citrusy: Ostatné citrusy

Všetky plodiny (Ostatné citrusy)

OSTATNÉ CITRUSY


GREP


Grapefruit je citrusové ovocie, ktoré si buď zamilujete na celý život alebo uprednostníte iné sladšie citrusy. Na rozdiel od mandarínok či pomarančov je známy svojou mierne horkastou až pikantnou chuťou. Je zvyčajne okrúhly a existuje v rôznych farbách vrátane ružovej červenej, zelenej a bielej. U nás je najznámejší grep červený. Grepy dobrým zdrojom vitamínu C a často sa jedia čerstvé, odšťavené alebo sa používajú do šalátov a iných jedál.

Grepy patria medzi naše obľúbené ovocie, no koľko z nás skutočne vie, ako prebieha ich dozrievanie? Majú jedinečný spôsob zrelosti. Práve tu spočíva ich tajomstvo. Väčšina odrôd dozrieva od konca jesene do začiatku jari, no niektoré majú tú výnimočnú schopnosť dozrievať aj v letných mesiacoch. Počas tohto obdobia sledujeme, ako sa ich farba mení zo zelenej na krásne šarlátovú, pripravenú nás potešiť svojou lahodnou šťavnatosťou.

Pôvabné odrody grapefruitu: Viac než len Červený a Biely

Ak ste si mysleli, že existuje len červený a biely grapefruit, ste pripravení na prekvapenie. Grepy majú celý rad odrôd, ktoré sú nielen farebne odlišné, ale aj chuťovo rozmanité. Červený grapefruit, s jeho sladkou a horkou kombináciou, je len začiatkom. Skúste žltý grapefruit so sladšou chuťou alebo ružový grep, ktorý je skvostnou kombináciou oboch svetov. Každá odroda ponúka jedinečný chuťový zážitok, ktorý môžete prispôsobiť svojim preferenciám.

Ako vedieť, kedy je grape dokonale zrelý?

Viete, kedy je ten pravý čas na ochutnanie svojho obľúbeného grepu? Nič nie je horšie ako skoro zozbieraný alebo príliš dozretý kus. Tu je jednoduchý trik: skontrolujte jeho farbu a hmotnosť. Ideálny grapefruit by mal byť ťažší v porovnaní s jeho veľkosťou a mať jasnú, žiarivú farbu. S jemným stlačením môžete cítiť, že je plný šťavy, pripravený na osviežujúci zážitok.

Zábava s grepmi: Recepty na všetky odrody

Grepy sú skvelým doplnkom do mnohých jedál. Skúste si pripraviť osviežujúci grapefruitový šalát so šťavnatým krevetovým prílevom alebo vytvorte tropický smoothie s kombináciou viacerých odrôd. Vaše chuťové poháriky budú tlieskať od radosti!

LIMETA

Citrusové ovocie známe vďaka svojmu malému, zelenému a okrúhlemu vzhľadu. Má kyslastú až kyslú chuť, ktorej intenzita sa môže líšiť od momentálneho druhu. Limetky sa používajú v širokom spektre kulinárskych špecialít, ako je dochucovanie nápojov a dodanie šmrncu jedlám.

Dnes sa ponoríme do fascinujúceho sveta limetiek, malých plodov, ktoré sú síce rozmerovo malé, no chuť majú veľkolepú. Pripravte sa na poznávanie tajomstiev dozrievania limetiek a objavovanie exotických odrôd, ktoré prinesú do vášho života novú dimenziu chuti.

Limetová mágia: Cesta od zelenej kôry po šťavnatý poklad

Limety majú svoj vlastný spôsob dozrievania, ktorý ich robí jedinečnými. Sledovať ich prechod od zelenej pevnej kôry k plne dozretým šťavnatým plodom je ako sledovať tanec prírody. Keď sa limeta začne meniť na jasne zelenú a jej vôňa sa stáva intenzívnejšou, viete, že je pripravená potešiť vaše chuťové poháriky.

Limety z rôznych kútov sveta: Odkiaľ prichádzajú naše obľúbené citrusy?

Aj keď sú limety v mnohých kuchyniach považované za ich neodmysliteľnú súčasť, mnohí si možno nevšimli, že tieto malé citrusy prichádzajú z rôznych kútov sveta. Limety z Mexika známe svojou šťavnatou chuťou a limety z Thajska s ich výraznou kyslosťou sú len niektoré z exotických variantov, ktoré prinášame na vaše stoly. Vyskúšajte ich a objavte rozdiel!

Exotické odrody limety: Viac než len klasická Perzská

Perzská limeta môže byť klasika, ale svet limetiek skrýva ešte mnoho ďalších pokladov. Napríklad Kaffir limeta, známa svojej výraznej citrusovej aróme je obľúbená v thajskej kuchyni. Ďalej tu máme aj mexickú Key limetu, ktorá sa vyznačuje svojou jemnou kyslosťou. Každá odroda prinesie do vášho jedla jedinečný nádych exotiky.

Kuchynská zábava s limetami: Recepty, ktoré oživia vaše chuťové bunky

Vytvorte si osviežujúci limetový koktail, ochutnajte limetový sorbet alebo pridajte limetovú šťavu do marinád na mäso.

POMELO

Najväčšie citrusové ovocie je kríženec grepu a pomaranča, ktorého plody môžu dosahovať až 5 kg. Farba dužiny môže byť žltá, zelená, oranžová a červená a farba šupky býva buď žltá, zelená alebo oranžová. Pomelo sa predáva vo fólii, pretože má tendenciu veľmi rýchlo vysychať a fólia tomuto javu zabraňuje. Niektoré odrody majú žltú, zelenú alebo ružovú dužinu. Šupa pomela sa ľahko šúpe, je hrubá a zároveň mäkká. Vôňa tohto citrusového plodu je veľmi príjemná a nezameniteľná. Z kôry sa môže pripravovať džem, kandizované ovocie alebo džúsy.

Zelovoc produkty

Pod vlastnou značkou Zelovoc máme balené produkty, ako sú mandarínky, citróny a pomaranče.